Rozdělení financí a jejich správa v partnerském životě je nekonečné téma. Je lepší mít vlastní peníze, nebo společný účet? A co kdo bude platit? Po svatbě se tyto starosti mohou velmi snadno zjednodušit.
Než se rozhodnete do toho praštit
Když potkáte člověka, do kterého se zamilujete, v hlavě si automaticky začnete představovat různé scénáře a možnou budoucnost. Třeba jste ještě mladí a týká se to více výletů a setkávání, ale pokud už jste starší a víte co chcete, nemine vás společné bydlení, rozhodování, společná domácnost a s tím spojené finanční náklady. V lásce nechce nikdo myslet prakticky, a ne vše je o penězích, ale přece jen je to důležitá složka našich životů.
Každý z partnerů má nejspíš vlastní příjem, případně vlastní spoření, pojištění nebo peníze bokem. V dřívějších dobách bylo běžné, že se muž staral o většinu věcí, protože měl vyšší příjem, a žena spíše zabezpečovala domácnost. I tato forma stále funguje, vždy je to na společném souhlasu obou. Na druhou stranu je dnes zvykem, že oba partneři pracují a mají oddělené finance, se kterými si hospodaří podle uvážení.
V době sestěhování tak nastává otázka, jakým způsobem se budou podílet na financování společné domácnosti, dovolených, případně jak budou šetřit na budoucnost.
Společný účet i spotřební úvěr
Oblíbená varianta řešení peněz v domácnosti je ta, že jeden platí nájem a další se stará o nákupy jídla a drogerie. Případně partneři vše dělí napůl. Každý si pořád drží svůj účet a nakupuje osobní věci nehledě na druhého. Přemýšleli jste ale nad možností zřídit si jeden společný účet a na ten posílat každý měsíc určitý obnos?
Jedná se o odkládání peněz na větší výdaje, jako je dovolená nebo nákup nového auta. Nebo si jen vytvoříte finanční polštář na horší časy. Prostě víte, že cokoli se pokazí, máte našetřené peníze dohromady, o kterých budete mít přehled a společně rozhodnete, jak s nimi naložit.
Dohromady si můžete vzít i spotřební úvěr, například na auto, popřípadě hypotéku. Přece jen podložit žádost dvěma platy vám může zajistit lepší úroky a podmínky. Musíte ale myslet na to, že nejste sezdaní a právně si řešíte každý své finance zvlášť. Když si například koupíte společně s partnerem drahé auto a úvěr je psaný jen na jednoho, mohou se v případě rozchodu věci značně zkomplikovat. Splátky zůstanou jen na jednom z vás a může to být finančně neúnosné.
Pokud jste v těžké finanční situaci, se splátkami máte zpoždění a na kontě nějaký vroubek, pro finanční instituci nebudete ten pravý kandidát na další úvěr, který by vám pomohl překlenout nejhorší období. Dokonce se vaše jméno může dostat na seznam dlužníků. Půjčka bez registru, na kterou najdete reklamu online, může být lákavá, avšak v praxi nepřináší zrovna dobré řešení. Raději se jí tedy vyhněte.
Po svatbě je společný nejen majetek, ale i případné dluhy
V momentě, kdy se rozhodnete vzít, ať už kvůli romantickým nebo praktickým důvodům, finanční situace se trochu mění. Pokud se nerozhodnete jinak a nesepíšete už před manželstvím smlouvu, po obřadu vzniká SJM (společné jmění manželů). V praxi jde o to, že vše je společné. Jedná se o příjmy, věci, ať movité či nemovité, které jste v rámci manželství koupili a získali, ale také úvěry a dluhy. Kromě pár výjimek, jako věcí a statků nabytých před svatbou, osobních věcí nebo například darů, se vše považuje za společný majetek.
Manželé se o sebe starají a musí mít stejnou finanční i kulturní úroveň. To znamená, že pokud bude jeden z vás na mateřské dovolené nebo bude mít snížený nebo žádný příjem, druhý se stará o zabezpečení rodiny. Potom už je na každém páru, jestli se rozhodne mít jeden společný účet a jeden bude držet kasu, nebo jestli si oba budou hlídat svoje peníze a platit každý svůj díl.
V rámci SJM nesdílíte jen majetek, ale také dluhy. Všechny půjčky, úvěry, splácení, je záležitostí obou dvou a když jeden z páru splátky nezvládá, musí se o ně postarat druhý. Pro rodinný život je nutné vědět, jak peníze spravovat, co je důležité a co méně. Jak vám pomůže finanční rozpočet, na kterém byste se měli shodnout, případně přistoupit na kompromisy? Především si určíte priority, věci a platby, které se musí platit každý měsíc. Nájem, jídlo, osobní věci, splátky za auto, případně hypotéku. Z toho, co vám zbyde, si můžete dopřát další věci, například dovolenou nebo elektroniku.
Hlavní je být zcela transparentní a ideálně už před svatbou mít zcela otevřenou promluvu o tom, jak na tom finančně jste. Někteří lidé se o tomto tématu neradi baví, ale je důležité vědět, kdo do manželství co přináší. Musíte partnerovi věřit, protože pokud si jeden z vás vezme úvěr, který nezvládá splácet a řeší to dalším úvěrem, celá rodina se brzy ocitne v dluhové pasti. Nemluvě o zapsání do registru dlužníků. Šance schválení hypotéky nebo leasingu poté nejsou moc velké.
Odkládejte bokem a myslete na budoucnost
Finanční polštář je víceméně nezbytnost pro každou rodinu. Spravujte svoje finance rozumně a každý měsíc odkládejte určitou částku. Mohou přijít těžké chvíle a účty se neptají. Ideální je, aby měla rodina peníze minimálně na tři měsíce pro případ nečekaných událostí, jako jsou výpadky příjmu. Do této částky se započítávají náklady na život a případné splátky, prostě vše, co se musí bezpodmínečně každý měsíc zaplatit.
Jestliže máte peníze navíc, spořte si na spořící účet, založte stavební spoření dětem nebo investujte. Třeba drahé kovy, jako je zlato, mohou být skvělá varianta, kam vkládat peníze jako pojistku pro budoucnost. Nevyděláte na tom majlant, ale budete vědět, že máte uložené peníze v něčem stabilním, co je skvěle obchodovatelné.