V životech většiny párů nastává okamžik, kdy se na pořad dne dostane otázka založení rodiny. Jde ovšem o jedno z největších životních rozhodnutí, a proto je potřeba se k němu také postavit s odpovídající zodpovědností. Příchod nového člena rodiny totiž znamená také výpadek příjmu rodiče, který s dítětem zůstává doma. Finančnímu stresu se ale lze vyhnout plánováním. Máme pro vás několik tipů, jak na to.
Vytvořte si seznam příjmů a výdajů
Technika papíru rozděleného do dvou sloupců pro zapisování příjmů na jedné a výdajů na druhé straně je nejlepším začátkem každého řešení financí. Proto jde o vhodný nástroj, po kterém je dobré sáhnout i ve chvíli, kdy se budete snažit zmapovat finanční situaci, jež ve vaší domácnosti nastane, až do ní přibude další člen.
Do prvního sloupečku uvádějte veškeré příjmy, které máte. Od hlavního příjmu ze zaměstnání až po brigády. Do druhého sloupce pak přijdou částky, které utratíte každý měsíc za bydlení, jídlo a další potřeby, ale třeba i za výlety, pohonné hmoty, obědy v práci, kadeřníka nebo třeba permanentky do fitness centra.
Pokuste se odhadnout také veškeré nepravidelné příjmy i výdaje. U výdajů je v tomto ohledu měsíčně lepší počítat raději s větší částkou. Nikdy totiž nevíte, kdy budete muset nechat opravit auto, koupit něco, co se rozbilo, nebo zaplatit třeba pokutu za parkování. A počítat s tím je lepší než muset sáhnout například po finančním produktu, jako je krátkodobá půjčka.
Díky tomuto postupu si vytvoříte nejen přehled o finančním fungování vaší domácnosti, ale také dost možná najdete, kde ještě můžete ušetřit.
Udělejte rozhodnutí o fungování rodiny
Dopředu se doma domluvte, zda doma s potomkem na rodičovské dovolené zůstane matka nebo otec. V drtivé většině případů doma zůstává žena, a to až 4 roky, do nichž si nechá rovnoměrně rozdělit rodičovský příspěvek. Najdou se však i rodiny, které mají výdaje, jež se nedají moc osekat, a tím, kdo domů nosí více peněz, je právě matka. S dítětem tedy může doma zůstat otec.
Když už víte, kdo bude doma a kdo bude chodit do práce, je také třeba rozhodnout se o délce rodičovského volna. Čím kratší časový úsek si zvolíte, tím vyšší rodičovský příspěvek vám bude stát měsíčně posílat. Je ale nutné počítat s tím, že pokud se budete chtít do práce vrátit v době, kdy bude dítěti méně než tři roky, můžete mít potíže se sehnáním místa v jeslích či dalších hlídacích zařízeních. Naštěstí si můžete kdykoliv v průběhu čerpání příspěvku zažádat o jeho prodloužení. Nezapomeňte ale, že s tím klesnou i vyplácené příspěvky, neboť bude nutné je rozdělit do více měsíčních dávek.
Vyrovnání starých závazků a pohledávek
Máte-li možnost si založení rodiny plánovat a finanční situaci rodiny řešit déle než devět měsíců před porodem, získáváte velkou výhodu. Máte totiž čas na to, abyste splatili své dluhy a vyrovnali další pohledávky, které máte. Ty totiž představují další výdaje, které budou v době mateřské a rodičovské dovolené, tedy právě v období sníženého příjmu domácnosti, ještě větší zátěží.
Pochopitelně, že pokud byste před pořízením dítěte chtěli splatit objemný dluh, jako je například hypotéka, asi byste museli rodinu zakládat až v předdůchodovém věku. Závazky, jako je bankovní či nebankovní půjčka, spotřebitelský úvěr v nižší hodnotě nebo finanční výpomoc, která proběhla v rámci rodiny či přátel, byste však splatit měli. Kromě toho, že odlehčíte svému rozpočtu, se vám s pocitem osvobození od dluhu bude jistě i lépe žít.
Výdaje na zkoušku
Největší výdaje okolo dětí, v období, kdy jeden z rodičů nepracuje, jsou většinou ještě před porodem. To je totiž potřeba nakoupit spoustu věcí, které bude miminko potřebovat. Kočárek, autosedačku, vaničku, přebalovací pult, monitor dechu, videochůvičku nebo třeba oblečení na první měsíce jeho života. Většinou to jsou položky, které se nebudou opakovat, nebo alespoň jistě ne každý měsíc. Berme je tedy jako jednorázové. V momentě, kdy miminko přijde na svět, ale začne kolotoč výdajů, které jsou pravidelné a nedá se jim vyhnout. Řeč je samozřejmě o dětských plenkách, přebalovacích podložkách, vlhčených ubrouscích, kosmetice a v některých případech také o dětské umělé výživě.
Ani tyto položky nejsou nijak levné. Skvělý způsob, jak zmírnit finanční propad způsobený výpadkem příjmu v domácnosti a extra výdaji spojenými s miminkem, je založení zvláštního bankovního účtu nebo spořící kasičky. Propočtěte si odhadem, na kolik peněz vás měsíčně výše zmíněné pravidelné výdaje přijdou, a sumu si pak každý měsíc na tento účet odložte stranou. A to po tak dlouhou dobu, po kterou budete na potomka čekat. S jeho příchodem jako když peníze najdete.
Otázky a odpovědi
Ať už rodinu plánujete dlouho dopředu, nebo vám test se dvěma čárkami do života vstoupil jako blesk z čistého nebe, není třeba se ničeho obávat. Pokud finanční situace vaší rodiny není zrovna výborná, nebojte se zeptat na příslušných úřadech, s čím by vám mohli pomoci. Ušetřit se také dá na oblečení a vybavení pro miminko. Stačí se uskromnit a spokojit se se zánovními věcmi po dětech příbuzných či z různých second hand obchodů. Případně vám dočasnou pomocnou ruku může podat třeba krátkodobá půjčka.
Můžete se taktéž optat svých známých, jakým způsobem finanční situaci spojenou s čerstvým rodičovstvím zvládají oni. Je ale každopádně třeba si uvědomit, že jde pouze o dočasné období, kdy jeden z rodičů zůstává doma. Budete-li chtít, můžete si najít i různé příležitosti přivýdělku, kterými napjatému rodinnému rozpočtu pomůžete.