Správa financí patří ke klíčovým součástem každodenního života. Ačkoliv se může zdát, že se většina lidí snaží o zodpovědnost vůči svým financím, mnoho rodin se ocitá v situaci, kdy jejich výdaje převyšují příjmy. Už jen to může být prvním varovným signálem, že není něco v pořádku. Prozradíme vám, co dělat v případě, že vám hrozí finanční krize, ale také jak jí předejít.
Nevystačíte s výplatou a už v půlce měsíce potřebujete půjčit?
Jedním z nejdůležitějších pravidel rodinných financí by rozhodně měla být určitá obezřetnost a ochota řešit problémy včas. Z každého malého problému se totiž může stát vleklý dlouhodobý problém, který vás může přerůst a neskončit dobře. V případě, že se poznáváte v následujících bodech, je na místě popřemýšlet nad nastavením rodinného rozpočtu a začít podnikat kroky, abyste se hrozící krizi vyhnuli.
- Většina vašeho příjmu odchází na splátky půjček, úroků či dalších nesplněných pohledávek a vám zbývá opravdové minimum na základní výdaje.
- Dostáváte se do situací, kdy musíte využít půjčky, abyste pokryly běžné výdaje vaší domácnosti. Půjčka ihned je u vás doma často využívaným produktem.
- Nad svým rozpočtem byste se měli zamyslet také v okamžiku, kdy pravidelně vybíráte, které z vašich nezbytných výdajů nezaplatíte a převedete do dalšího měsíce i za cenu hrozící pokuty.
- Není pro vás možné si vytvořit ani malou finanční rezervu na horší časy, protože žijete pouze od výplaty k výplatě.
- Vlastníte kreditní karty a kontokorenty, které pravidelně využíváte a vlastně přečerpáváte finance, které máte k dispozici.
Poznali jste se v předchozích bodech? Nepropadejte panice. Každý problém, pokud ho rozpoznáte včas, má řešení.
Každý z nás se v určité životní situaci v těchto bodech poznal. Život totiž přináší řadu situací, které můžeme překlenout jen díky krátkodobé nebo i dlouhodobější finanční obezřetnosti. To, že si hlídáme své výdaje a naučíme se o nich rozvážně přemýšlet, nás může v mnoha věcech posunout.
-
Snižte výdaje
Dobrý rozpočet je základem úspěchu. Podívejte se na svou aktuální situaci s určitým nadhledem. Sledujte své příjmy i výdaje a rozdělte si je podle jejich nezbytnosti. Popřemýšlejte nad tím, jaké jsou vaše reálné možnosti a zda své finance využíváte opravdu efektivně.
Existuje možnost jak někde ušetřit? I každý malý výdaj může mít v konečné částce velký význam. Například můžete přemýšlet nad zrušením nevyužívaných předplatných – třeba streamovacích kanálů.
-
Zvyšte příjem
Najděte si možnosti, jak si zvýšit příjem. Začít můžete třeba prodejem nevyužívaných hodnotnějších věcí, které doma zbytečně zabírají místo. Nejen, že získáte potřebné finance, ale může vám být doma i příjemněji.
Další možností, kterou nabízí náš sociální systém, jsou příspěvky, které mají rodiny ochránit před propadem do dluhové krize. I proto je na místě podívat se, na jaké příspěvky byste mohli mít případně nárok, a včas a na správném místě o ně požádat. Styčným úřadem pro řešení příspěvků je Úřad práce.
-
Nezadlužujte se
Vyhněte se dalším dluhům. V případě, že jste se dostali do situace, kdy opravdu potřebujete další finanční prostředky, popřemýšlejte o konsolidaci stávajících půjček. Vám to trochu uvolní ruce, sníží měsíční splátku a případně si můžete zažádat i o peníze navíc, pokud jsou opravdu potřeba.
Hlavně se vyhněte produktům jako je půjčka bez registru. Ta vás z finanční krize opravdu nevyvede, spíše naopak.
-
Nastavte si cíl
Cílevědomý člověk ví, kam směřuje, a především si uvědomuje proč. Protože i splnění malého dosažitelného cíle může být velkou motivací, je dobré si nedávat cíle, které jsou daleko za obzorem. Jednodušeji se totiž po malých částkách šetří na hezký kousek oblečení či rodinný výlet, než na drahou dovolenou.
Nebojte se poprosit o radu odborníka. Žádný učený z nebe nespadl a stejně tak je tomu i s finanční gramotností. Naučit se celou řadu nových pojmů, zorientovat se ve smlouvách a dokázat si ve velké konkurenci najít tu nejlepší možnost může být díky finančnímu poradci jednodušší. Finanční poradce vám také může být pomocnou rukou v případě, že vám dluhy začaly přerůstat přes hlavu.
Jak postupovat, když už je situace nezvladatelná?
V případě, že jsou vaše dluhy již větší a není možné je co nejrychleji splatit, je na místě nejprve kontaktovat věřitele. Především jeho byste měli se svou situací seznámit. I proto, že by k vám mohl být shovívavější. Pro každého věřitele je na prvním místě splacení dluhu, proto pokud existuje alespoň nějaká možnost, že o své peníze nepřijde, většinou ji hledá. Proto s vámi může sjednat nový splátkový kalendář, který pro vás bude únosný.
Pokud je situace opravdu neúnosná, zvažte oddlužení. Rozhodnutí to není nijak jednoduché. Dotýká se totiž velkou mírou všech členů rodiny a může ohrozit jejich vzájemné vztahy. Bohužel je daleko vyšší míra rozvodovosti v případě, že se u jednoho z partnerů objeví rostoucí dluhy. I proto je dobré pozorovat varovné signály, které jsme si popisovali výše, a začít dluhy zavčas řešit.
Celkově je důležité se k finanční situaci rodiny postavit zodpovědně a naučit se ji aktivně řídit. Pravidelným sledováním svých příjmů a výdajů a jejich plánováním totiž opravdu dokážete minimalizovat riziko svých dluhů.