Vzít si půjčku je v dnešní době, plné různých poskytovatelů a nabídek, velice snadné. Lidé už se častokrát ani příliš nerozmýšlejí, a pokud na něco nemají, prostě si půjčí. Co když ale peníze dojdou a najednou není z čeho splácet? Hlavní je situaci neprodleně řešit.
Připravit se na horší časy může být zásadní
Nový dům, koupě bytu, důležité opravy nebo třeba nákup auta. To jsou věci, na které nejspíš nemáte peníze v šuplíku a sáhnete po hypotéce nebo půjčce.
Pak jsou další věci, které už ale nejsou životně důležité, a přesto si je rádi dopřejete. A to občas i když na ně úplně nemáte. Může to být vysněná dovolená, dárky k Vánocům nebo třeba nová verze mobilu, i když ten starý ještě slouží.
Na trhu je velké množství bankovních i nebankovních společností, které vám rády půjčí. Přesto si musíte promyslet, jestli jste na tom finančně tak dobře, abyste zvládli případné splátky. Půjčka může být velmi dobrý sluha, ale také špatný pán.
Finanční rezervu neboli polštář stále dost lidí zanedbává. Samozřejmě je příjemnější koupit si nové boty než si je odepřít a ušetřené peníze si uložit. V případě nečekaných výdajů, ztráty práce, nebo horší ekonomické situace vás ale rezerva může zachránit od pořádných problémů, zvlášť v případě splácení větší částky měsíčně.
Odložené byste měli mít peníze alespoň na tři měsíce, samozřejmě ale, čím víc, tím líp. Pokud radši peníze zhodnotíte, můžete investovat a rezervu si uložit na více místech.
V momentě, kdy si berete půjčku, ať od bankovní, nebo nebankovní společnosti, je dobré popřemýšlet o pojištění platební schopnosti. Pojištění si nemusíte sjednávat pouze u poskytovatele, ale zvládnete to i sami. Životní, úrazové a další připojištění vám také dost pomůže v nepříjemné situaci.
Co dělat, když zjistíte, že nemůžete řádně splácet
Především, a to je zásadní, musíte jednat a řešení neodkládat, a to v každém případě. Ať už je předmětem problému bankovní spotřebitelský úvěr, nebo třeba půjčka bez registru. Pokud se rozhodnete, že počkáte, spíš než vyšumění problému se dočkáte vysokých pokut za nesplácení, sankcí a zápisu do registru dlužníků. Navíc vás to bude trápit, přijde stres, dostanete se do horších problémů a může to negativně ovlivnit vaše zdraví.
Nejdříve si sami propočítejte, jaká je vaše finanční situace, co kde platíte a kde se dá ušetřit. V krajních situacích je potřeba si trochu utáhnout opasky, i když to může znamenat, že si odepřete věci, na které jste zvyklí. Častokrát se dají chybějící peníze vyšetřit, nebo můžete o pomoc požádat rodinu, případně kamarády.
Jestliže je situace opravdu špatná, co nejdříve kontaktujte poskytovatele půjčky a na rovinu mu sdělte, v jaké situaci se nacházíte. Zkuste se domluvit na možném řešení, většinou rádi vyjdou vstříc. Přece jen jde o jejich peníze.
Možná řešení vašeho problému
Věřiteli můžete sami nabídnout, jak danou situaci řešit. On na to buď přistoupí, nebo nabídne řešení jiné, případně se nedomluvíte vůbec. Nejpravděpodobnější je možnost snížení splátek nebo jejich odložení. Neznamená to, že půjčku nemusíte splatit, ale můžete po nějaký čas splácet jen úroky, případně dostat možnost si od splácení na pár měsíců odpočinout. Vše je jen na domluvě a na tom, jakého poskytovatele jste zvolili a jaké podmínky je schopný vám nabídnout.
Občas není možné se dohodnout. V tom případě můžete popřemýšlet nad tzv. konsolidací půjček. Tato varianta je vhodná pro všechny, kdo mají dvě a více půjček, nezvládají splácet, případně nejsou spokojeni s podmínkami stávajících úvěrových produktů.
Jedná se zjednodušeně řečeno o sloučení různých úvěrů do jednoho pod jedním poskytovatelem. Jako bonitnímu zákazníkovi, který se jen dostal do horší situace, vám poskytovatel může nabídnout lepší podmínky, snížené úroky nebo si můžete přibrat i nějaké peníze navíc. Tato nová půjčka na účet dorazí po podepsání smlouvy, doplatíte původní úvěry a splácíte přehledně jen jednu částku. Při založení nové smlouvy je většinou možné si domluvit právě i odklad splátek.
Mořit splátku novou půjčkou není dobrý nápad
Pokud budete nastalou situaci vytrvale ignorovat, může to snadno dojít až k exekuci. Není to nic příjemného, přijdete o spoustu peněz a navíc o tom bude záznam v registru dlužníků.
Když nevíte jak dál, rodina vám nepomůže a peníze nejsou, nejspíš vám na mysl vytane možnost požádat o nový úvěr a tím chybějící splátky zaplatit. Jestliže ale nejste platebně schopni utáhnout jeden úvěr, dobře si rozmyslete, jestli je další půjčka dobrý nápad.
Jakmile věci necháte zajít dál, neplatíte včas, řádně a pravidelně, od bankovní společnosti už se dalšího úvěru nejspíš nedočkáte. V případě exekuce je tato možnost vyloučená. Vaše jméno bude v registru a pro banky ani jiné seriózní poskytovatele nebudete bonitní. Možná vás naláká slogan typu půjčka bez registru. Taková půjčka ale není úplně v pořádku. Podmínky nového úvěru nebudou úplně výhodné a mohou vás dostat do ještě větších potíží.
Přiznat si problém není ostuda
Hlavní je si přiznat, že situace nastala, a nezavírat oči. Přiznejte to i rodině, uleví se vám, mohou vám pomoci a být oporou. Každý problém má svoje řešení, jen je třeba se k tomu postavit čelem.
Jestliže se necítíte na to řešit vše sami, můžete se obrátit na odborníka. Dobrý finanční poradce bude vědět, co dělat. A pokud na takového nenarazíte, můžete se zkusit obrátit na centrum dluhového poradenství. Působí ve spoustě měst a jejich služby bývají zdarma.