S velmi vysokou inflací rostou naše pravidelné měsíční výdaje. Mnozí se dostávají do finanční krize, jelikož jsou ceny za energie neúnosně vysoké, stejně tak ceny běžných potravin. Nezbývá nám jiné řešení než začít spořit. Jak na to jít, abychom se příliš neomezovali v každodenním životě?
Ujasněte si priority
Před tím, než se pustíte do počítání svých pravidelných příjmů a výdajů, si ujasněte, jaké výdaje jsou pro vás nejdůležitější.
Na první příčky seznamu zařaďte výdaje spojené s bydlením. Nájem, vodné a stočné, energie, ale i bankovní či nebankovní půjčka. Všechno se počítá. V případě, že nebudete schopni platit tyto náklady, hrozí vám různé odstávky a exekuce. Proto vám na jejich zaplacení musí vždy zbýt dostatek financí.
Druhou velmi zásadní prioritou je strava. Bez potravy se žít nedá, proto mějte po ruce peníze na pravidelný nákup surovin.
Zbylé body si již seřaďte dle svého vlastního uvážení. Nezapomeňte na nezbytné ošacení a pokud jste rodičem, na výdaje spojené s výchovou a vzděláváním.
Vše si propočítejte
Spočítejte si své pravidelné měsíční příjmy a z nich následně odečtěte výdaje. Začněte postupně od nejdůležitějších výdajů až po ty méně důležité. Takto si vytvoříte přehled o tom, kolik měsíčně utratíte za potraviny, kolik za oblečení a nakonec zjistíte, kolik peněz máte na zbylou útratu.
Jak naspořit peníze navíc?
Existuje mnoho způsobů, jak ušetřit nějakou korunu navíc. Jedním z nejefektivnějších je omezení konzumace jídla v restauracích. Když budete vařit doma a na pár dní dopředu, vaše náklady se výrazně sníží.
Pokud nakupujete oblečení, vybírejte takový kus, u kterého bude úměrná cena kvalitě. Rozhodně není nutné pořizovat značkové kousky za tisíce korun.
Aktuální situace opravdu nahrává tomu, abychom „utáhli opasky“ a začali šetřit. Občas se ale přihodí něco, co nám do toho tzv. hodí vidle. Vy ale neházejte flintu do žita a pokud například potřebujete koupit nový domácí spotřebič, půjčka ihned vám pomůže.