S penězi je to jako s malými dětmi na hřišti. Jakmile je nemáte pod bedlivým dohledem, brzy nebudete vědět, kam se schovaly nebo rozutekly. Sledování a analyzování vašich rodinných finančních toků naštěstí není nic složitého. Podíváme se spolu na pár tipů, jak na to.
-
Zhodnoťte situaci a své finanční chování
Stačí si udělat starý dobrý seznam příjmů a výdajů. A to i s částkami, které k jednotlivým platbám reálně náleží. Je ale také potřeba se zamyslet, kdy a v jakých situacích se chováte finančně nejméně zodpovědně.
Lidé obvykle dělají chyby, o kterých ani neví. Například chodí na nákupy hladoví, což je už poměrně známý přešlap. Když máte hlad, nakoupíte zpravidla i to, co byste jinak v obchodě nechali.
Dalším finančně problematickým chováním může být odebírání různých newsletterů. Ať už elektronicky, nebo do poštovní schránky. Často nás totiž „zaručeně výhodná“ nabídka zláká k tomu, abychom se do daného obchodu či e-shopy šli podívat. A opět to většinou končí tak, že s pocitem, že vlastně šetříme peníze, kupujeme věci, které vůbec nepotřebujeme, a pokud bychom je nedostali naservírované s nápisem „sleva“, ani bychom si na ně nevzpomněli.
Řešením je nekupovat věci z důvodu, že jsou levné, ale hledat levnější alternativu věcí, které potřebujeme koupit.
-
Vytvořte si budget
Nyní, když jste si udělali seznam a víte, kolik vaše domácnost vydělá a utratí, si vytvořte budget neboli rozpočet. Jednoduše jde o plán, který, budete-li jej dodržovat, vás přiměje neutrácet víc, než je vhodné či dokonce možné.
Důležitost sestavování rozpočtu spočívá v tom, že jakmile víte, jaké jsou vaše příjmy a výdaje, můžete stanovit priority výdajů, abyste dosáhli svých cílů. Tyto priority pak rozdělte do tří kategorií.
První z nich má obsahovat platby, které jednoduše musíte uhradit, ať se děje, co se děje. Do takových patří náklady na bydlení, jídlo, nutná kosmetika, služby, pojištění, ale také každá bankovní i nebankovní půjčka nebo hypotéka, které splácíte.
V další kategorii najdeme peníze vyhrazené na věci, které sice nutně nepotřebujeme, ale chceme. Zpravidla se jedná o nákup oblečení, chození do kaváren, restaurací, divadel, muzeí nebo kin, koupě knih, permanentky do fitness centra nebo třeba počítačové hry. Jednoduše jde o všechny platby spojené se zábavou, volným časem a koníčky všech členů domácnosti.
Poslední kategorie pak představuje úspory. Z této hromádky v budoucnu poplatíte nutné neočekávané výdaje, případně tyto peníze můžete z části investovat a dále je tak zhodnocovat. Ideální poměr těchto tří kategorií v procentech je 50–30–20.
-
Snižte své životní a provozní náklady na minimum
Je jasné, že chcete-li žít alespoň trochu komfortním životem, neobejdete se bez elektřiny, teplé vody a dalších naprosto základních věcí. Co ale to všechno kolem? Pociťujete-li finanční stres, je potřeba hledat řešení, jak ho ještě více neprohlubovat. Takovým řešením rozhodně není půjčka bez registru, byť si to o tomto nebezpečném produktu někteří stále myslí. Tím správným řešením je snaha osekat své životní náklady. Přemýšlíte jak?
Začít můžete například tím, že postupně vyměníte obyčejné žárovky za ty úsporné a budete přemýšlet více ekonomicky. Zatavování vody během čištění zubů, rychlé a efektivní větrání během topné sezony, ale i odpojení nepoužívaných elektrických zařízení z energetické sítě by pro vás mělo být samozřejmostí. A to nejen kvůli ekonomickému hledisku, ale také kvůli ekologii. Snížit můžete i teplotu nahřívání vody v bojleru.
A pokud jste ochotni v rámci šetření omezit i některé předplacené služby a zpoplatněné streamovací platformy, určitě to bude ku prospěchu věci. Jednotlivě se tyto položky zdají být zanedbatelné. Pravdou ale je, že se nasčítají, a výsledná částka, kterou ušetříte, vás příjemně překvapí.
-
Zrevidujte své závazky
Poměrně velkou finanční úsporu může přinést také promyšlenější uspořádání některých závazků. Pokud se nacházíte v životní situaci, kdy nejde o to, že byste si přáli si moci dávat více peněz stranou, ale jednoduše musíte začít šetřit, abyste vůbec finančně vyšli, udělejte si čas, a projděte si smlouvy a dokumenty.
Možná vás překvapí, o kolik lze snížit měsíční náklady na splácení vašich půjček, pokud je budete konsolidovat do jedné jediné. Můžete si také vyhledat, která z bank nabízí aktuálně nejnižší poplatky za své služby, a přesunout své finance tam.
Zátěž pro rodinný rozpočet ale mohou představovat i nejrůznější spoření a pojistky. Na některé jste už možná zapomněli a nejsou aktuální. Typicky se jedná o připojištění z dob, kdy jste se věnovali nějakým náročnějším sportovním aktivitám. A když jste tento sport přestali dělat, zapomněli jste zrušit trvalý příkaz pro platbu tohoto pojišťovacího produktu.
-
Rozlučte se s kreditními kartami a kontokorenty. Přivítejte hotovost
Pokud šetříte, je jasné, že se budete některým produktům bankovních i nebankovních institucí vyhýbat. Kromě vyloženě nevýhodné věci, jako je kupříkladu půjčka bez registru, se doporučuje osekat i kontokorenty, kreditní karty a jiné mikropůjčky. V momentě, kdy potřebujete financemi šetřit, není příliš moudré nakupovat s úrokem.
Co naopak dobrým nápadem je, je placení v hotovosti. S hotovostí v ruce totiž mnohem lépe vnímáte, kolik utrácíte a jak rychle vaše finanční prostředky mizí. Chcete-li ušetřit, zkuste proto zapomenout na vaši platební kartu, a mít ji v peněžence jen pro případ nouze.
Optimálním stavem je, že jakmile vám přijde výplata, ponecháte na svém bankovním účtu pouze peníze na trvalé platby spojené s nutnými výdaji na bydlení a služby. Část peněz si dáte stranou na spoření a zbytek peněz vyberete v hotovosti. Z těchto peněz byste měli zvládnout zaplatit jídlo i výdaje na zábavu.